🧑‍🎄Most TĂ©lapĂł, vagy MikulĂĄs? 🎅

Te hogyan hĂ­vod azt a kedves piros ruhĂĄs bĂĄcsit, aki december 6-ĂĄn finomsĂĄgokkal örvendezteti meg a gyerekeket Ă©s a felnƑtteket is? BĂĄr itthon a kĂ©t nĂ©v gyakran ugyanarra a szemĂ©lyre utal, a MikulĂĄs Ă©s a TĂ©lapĂł között sok kĂŒlönbsĂ©g van – mind törtĂ©netĂŒkben, mind kulturĂĄlis hĂĄtterĂŒkben.

MikulĂĄs – a legendĂĄs pĂŒspök törtĂ©nete

❄ A MikulĂĄs alakja egĂ©szen a 3-4. szĂĄzadig nyĂșlik vissza, Szent MiklĂłs pĂŒspökhöz, aki a mai TörökorszĂĄg terĂŒletĂ©n, MyrĂĄban Ă©lt. JĂłsĂĄgĂĄrĂłl Ă©s segĂ­tƑkĂ©szsĂ©gĂ©rƑl volt hĂ­res – kĂŒlönösen a szegĂ©nyeket Ă©s a gyerekeket tĂĄmogatta. Egy hĂ­res legenda szerint titokban aranyat ajĂĄndĂ©kozott egy szegĂ©ny embernek, hogy az kihĂĄzasĂ­thassa hĂĄrom lĂĄnyĂĄt: kĂ©tszer pĂ©nzt hagyott a hĂĄzuk ablakĂĄban, egyszer pedig a kĂ©mĂ©nyen keresztĂŒl dobott le egy erszĂ©nyi aranyat. A jĂłtettei miatt emlĂ©knapot kapott a katolikus vallĂĄs keretein belĂŒl.

❄ Az Ă©vek sorĂĄn Szent MiklĂłs több orszĂĄg, pĂ©ldĂĄul OroszorszĂĄg Ă©s GörögorszĂĄg vĂ©dƑszentje lett, emlĂ©knapjĂĄt december 6-ĂĄn ĂŒnnepeljĂŒk. A MikulĂĄs legendĂĄja elƑször NĂ©metorszĂĄgban vĂĄlt nĂ©pszerƱvĂ©, Ă©s onnan terjedt el egĂ©sz EurĂłpĂĄban a 19. szĂĄzad sorĂĄn.

Joulupukki – a finn Mikulás

❄ Észak-EurĂłpĂĄban, kĂŒlönösen FinnorszĂĄgban, Joulupukki a karĂĄcsony ikonikus alakja. BĂĄr neve eredetileg a pogĂĄny "yule-kecskĂ©re" utalt, a mai ismert formĂĄjĂĄban elƑször 1927-ben, egy rĂĄdiĂłmƱsorban hivatkoztak rĂĄ. Az idƑk sorĂĄn ĂĄtalakult, Ă©s ma mĂĄr a MikulĂĄs modern vĂĄltozatakĂ©nt ismerjĂŒk.

❄ A finn MikulĂĄs Lappföldön Ă©l, Ă©s minden gyermek Ă­rhat neki levelet (igen, van postacĂ­me is!). RĂ©nszarvasok hĂșzta szĂĄnjĂĄn közlekedik, Ă©s kis manĂłk, valamint felesĂ©ge segĂ­tik a munkĂĄjĂĄt. Ha szeretnĂ©d, akĂĄr szemĂ©lyesen is meglĂĄtogathatod!

Santa Claus – az angolszász Mikulás

❄ Az angolszĂĄsz hagyomĂĄnyokban a MikulĂĄs Santa Claus nĂ©ven vĂĄlt ismerttĂ©. Az Ƒ törtĂ©nete rĂ©szben a finn Joulupukki legendĂĄjĂĄval fonĂłdott össze. Santa Claus az Északi-sarkon Ă©l, Ă©s december 24-Ă©n, repĂŒlƑ szĂĄnjĂĄn utazva juttatja el az ajĂĄndĂ©kokat a jĂł gyerekeknek – a rosszaknak pedig csak egy darab szenet hagy.

❄ SegĂ­tƑi a manĂłk, Ă©s termĂ©szetesen ott van a hĂ­res rĂ©nszarvascsapat is, Ă©lĂŒkön Rudolffal, a piros orrĂș rĂ©nszarvassal. Santa Claus alakja azonban nem keverendƑ össze az eurĂłpai KisjĂ©zus vagy Kisangyalka figurĂĄjĂĄval, akik hasonlĂł szerepet töltenek be egyes orszĂĄgokban.

És akkor kicsoda TĂ©lapĂł, egyes helyeken FagyapĂł?
❄ A TĂ©lapĂł alakja eredetileg nem a MikulĂĄshoz kötƑdött. A 19. szĂĄzad vĂ©gi Ă©s 20. szĂĄzad eleji magyar költĂ©szetben mĂ©g ‘tĂ©l apó’-kĂ©nt (azaz kĂŒlönĂ­rva) egy idƑs, öreg bĂĄcsi figurĂĄja volt, aki a tĂ©l kezdetĂ©t Ă©s az elmĂșlĂĄst szimbolizĂĄlta.

❄ A 20. szĂĄzadban a SzovjetuniĂłban Gyed Moroz (Fagy ApĂł) vette ĂĄt Szent MiklĂłs helyĂ©t, Ă©s az ajĂĄndĂ©kozĂĄst ĂșjĂ©v napjĂĄhoz kötöttĂ©k. MagyarorszĂĄgon a RĂĄkosi-korszak idejĂ©n, 1950-ben a vallĂĄsi vonatkozĂĄsok hĂĄttĂ©rbe szorĂ­tĂĄsa Ă©rdekĂ©ben a MikulĂĄs helyett a TĂ©lapĂłt kezdtĂ©k nĂ©pszerƱsĂ­teni.

Te melyik nevet vĂĄlasztod?
Legyen MikulĂĄs vagy TĂ©lapĂł, mindkettƑ egy kedves, ajĂĄndĂ©kot hozĂł figura, akinek törtĂ©nete Ă©s hagyomĂĄnya sokszĂ­nƱ. A lĂ©nyeg, hogy mosolyt csal az arcokra – Ă©s talĂĄn elrejt egy kis Ă©dessĂ©get is az ablakban hagyott csizmĂĄkba. 😊

image